מידע והדרכה על גמילה מטיטולים

עודכן ב: 15 מאי 2019


הגמילה היא תהליך עצמאות מבורך שמעביר את הילד משלב מטיטולים לשלב השליטה וההליכה לשירותים. בדרך כלל היא מתרחשת בין גיל שנתיים וחצי לשלוש וחצי

להורדה כקובץ להדפסה - לחצו כאן


בגמילה יש שלושה היבטים: פיזי, התפתחותי וריגשי.

פיזי- הילד מסוגל להוריד ולהרים מכנסיים, לשבת ולהתרכז במשימה, מפריע לו כשהטיטול מלא.

התפתחותי-

השלב הראשון: הילד תחילה עושה בטיטול, ואחר כך שם לב שעשה.

השלב השני: הילד שם לב תוך כדי שהוא עושה.

השלב השלישי: הילד מרגיש/אומר לפני שהוא עושה.

רצוי להתחיל את הגמילה בשלב השני או השלישי.

רגשי- הילד מעוניין בתהליך הגמילה, משתף פעולה ושמח בה.

כמו כל תהליך, ישנם תפיסות לגבי גמילה, להלן התפיסה החינוכית של המעון ונהלי הגמילה במעון:

1. הגמילה זה לא ברגע "להוריד וזהו", כמו כל תהליך, תהליך הגמילה שונה מילד לילד, ולכל ילד יש את הזמן שמתאים לו להיגמל, הקצב, ורמת התרגול הנדרשת.

2. תהליך גמילה שמעורב בו לחץ של ההורים בוודאות קרובה לא יצלח או שיצטרפו אליו מאבקי כח של הילד עם ההורים. עם כל הרצון לעצמאות של הילד, זה תהליך שלו וחובה לכבד זאת. הטווח הסביר לגמילה הוא מגיל שנתיים וחצי עד שלוש וחצי. הילד לא נגמל לפי תכתיב של ההורים ("עד החלקה/עד הגן/עד סוף החודש וכו") אלא לפי הזמן שתואם לו פיזית וריגשית

3. יש שוני גדול בן גמילה בבית לגמילה במעון. בבית יש מבוגר זמין באופן מיידי, השירותים קרובים, המקלחת זמינה וכו'. לא כך המעון כשיש עוד עשרה חברים בקבוצה, סדר היום מאורגן, הילדים הולכים לג'ימבורי, לבימבות וכו'. לכן יתכן קצב גמילה שונה בין הבית למעון.

איך מתחילים תהליך גמילה?

תחילה יש לראות שאתם כהורים מוכנים לתהליך, ויש את הפניות הטכנית והרגשית שלכם לכך. כמו כן, שהילד נמצא במערכת מסודרת ואינו מתמודד עם גמילות נוספות (מוצץ, בקבוק וכו') או ימים עם שינויים רבים (ארועים, נסיעות וכו').

צעד ראשון- מתחילים בבית. אפשר להוריד לילד חיתול לפני המקלחת ולהציע לו לשבת על האסלה (יש לדאוג לישבנון או שרפרף שהילד יגיע בקלות לשירותים בעצמו). לא משנה אם הילד עושה או לא, עצם החשיפה היא חשובה. כדאי למחוא כפיים ולומר לילד כמה הוא גדול ויכול.

צעד שני- להוריד לילד חיתול כחצי שעה לפני המקלחת, לתת לו להתנסות בהתמודדות בלי הטיטול. להציע לו לגשת לשירותים אם הוא צריך, או לקרוא לכם ותלכו איתו לשירותים.

צעד שלישי- אם הילד נכון ומשתף פעולה, נהנה מההתנסות בלי טיטול, מידי פעם מצליח, אפשר בהדרגה להוסיף את הזמן בו הוא בלי טיטול (מאחרי המעון עד השינה), ולראות אם מיום ליום יש התקדמות בגמילה. שיש רצון של הילד לתהליך, שיתוף פעולה, הבנה וכו'.

צעד רביעי- הילד מצליח לרוב להיות יבש ולעשות בשירותים, נהדר! הגיעה הזמן להרחיב את זמן השהייה בלי הטיטול לשישי ושבת. טווח זמן זה מאפשר לכם לראות האם הילד רכש את מסוגלות הגמילה ולרוב שולט ועושה בשירותים.

אם אין תחושה של שיתוף פעולה, הילד נבהל מהפספוסים, מתנגד לשירותים, לא מבין 'מה רוצים ממנו' וכו' מחזירים את הטיטול ומנסים שוב כעבור כמה שבועות. בלי לחץ! טיטול זה לא אסון. גמילה שלא תואמת לילד בהחלט יכולה להיות מזיקה לתהליך הגמילה ולקשר בין ההורה לילד.

צעד חמישי- לאחר הילד שולט בצורה טובה, ברוב הפעמים עושה קטנים וגדולים בשירותים, שמח ומשתף פעולה בתהליך יש לעדכן את המטפלת ולהתייעץ איתה לגבי הגמילה במעון. חשוב לדעת, אנו שמחים בכל ילד שנגמל (וזה מקל עלינו מאוד) אבל צריך לוודא שהתהליך הגמילה מצליח גם במעון (כאמור, התנאים שונים). יתכן בהחלט ילד שגמול בבית, ובמעון הוא לא מעוניין לשתף פעולה בגמילה. זה לגיטימי ויש לכבד את הילד. במקרה כזה הילד ימשיך להיות עם טיטול במעון ובלי טיטול בבית. כמובן שאנו נמשיך להציע לו ללכת לשירותים, לעודד אותו וכו'. ננסה שוב במעון לאחר כמה שבועות ונראה את שיתוף הפעולה של הילד. מניסיוננו, כשנותנים לילד זמן הגמילה הולכת בקלות רבה יותר, אל דאגה, אף ילד לא עולה לכיתה א' עם טיטול :)

צעד שישי- הילד גמול במעון ובבית, הידד!

כמה הערות לסיום:

  • מומלץ לשלוח את הילדים עם מכנסיים שקל להוריד, בלי כפתור ולא אוברולים. כדי שהילד יוכל להוריד בקלות בשירותים.

  • יש להביא למעון כמות מספקת של בגדי החלפה, ואם החזרנו בגד רטוב יש להביא למחרת בגד נקי אחר במקומו...

  • הילד בגמילה הוא ילד שלם! גמילה זה אחד הדברים מתוך מכלול שלם של פעיליות, יכולות וחוויות שרכש במהלך היום. חשוב שלא כל השיח סביב הילד (בסוף היום ובבית) יעסוק רק בגמילה. ההפך...

לסיום, זכרו שככול שההורה פחות לחוץ שהילד ייגמל, הגמילה עוברת בצורה מוצלחת הרבה יותר!

בכל השלבים חשוב לא להיכנס לאכזבה, לתסכול ולכעס על הילד, ובטח שלא למאבק; ילד שאינו גמול עדיין, לא מסמל שהוא ברמה התפתחותית נמוכה מאחרים, שהוא עם קשיים, משהו בו לא בסדר וכו' - ממש לא!

כמו"כ ילד שעדין לא גמול, לא מסמל בשום דרך שההורים שלא לא מספיק טובים, משקיעים, אכפתיים וכו'. כמו שכל ילד זוחל והולך בשלב אחר, ובהדרגתיות, אותו דבר בגמילה לכל ילד הזמן והקצב שלו.

בברכת הצלחה לכל הילדים, המטפלות וההורים, גמילה נעימה ומוצלחת :)

ורד

#גמילה #טיטולים #הדרכה #הורים

237 צפיות0 תגובות
  • mail_box2
  • Facebook Social Icon
  • you_tube_icon
  • Pinterest Social Icon

© כל הזכויות שמורות לבית לגיל הרך

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now