ישיבת צוות חגיגית לט"ו בשבט

עודכן ב: 15 מאי 2019


כל חג יהודי מביא איתו מסר ומשמעות ייחודית וכדאי לנצל הזדמנות זו להעלות עם הצוות או עם ההורים תכנים מיוחדים במפגש חוויתים.

לכבוד ט"ו בשבט בחרתי לעשות ישיבת צוות בנושא "שורשים".

להורדה כקובץ ולהדפסה - לחצו כאן

מתי:

ערכתי סמוך לט"ו בשבט ישיבת צוות חגיגית, עשיתי את המסיבה בשעות הצהרים כשהילדים ישנו. [לצורך כך שריינתי מראש נערות שעובדות אצלי כמילוי מקום והן שמרו על הילדים בכיתות בין 13:00 ל-14:30]. אפשר לעשות את המסיבה גם בערב במקום שקט ונעים.

נושא המפגש:


המפגש עמד בסימן שורשים. חג טו בשבט מביא איתו ערכים של צמיחה, אדמה ופריחה. טו-בשבט הוא גם חג שייחודי לארץ ישראל, הוא מסמל את השיבה לארץ, את האהבה אליה ואת הקשר שלנו איתה ("וכי תבואו אל הארץ"). לכן ננצל את הנופך הייחודי של החג להזדמנות להכרות מעמיקה יותר, מכיוון מיוחד, של האחת עם השניה עם סיפור עליתה/עלית הוריה לארץ.

ציוד למפגש:

  • מפת עולם גדולה (קניתי מצומת ספרים, אפשר גם להדפיס מהאינטרנט משהו קטן יותר)

  • טושי סימון.

  • שירון עם שירי החג (מצורף כאן)

אוכל:


חילקתי מראש בין הבנות את הבאת הכיבוד, כל אחת משהו קטן (אני חושבת שכשאדם מביא משהו הוא מרגיש חלק, הוא מרגיש טוב שהוא נותן לסביבה). הארוחה הופכת את הישיבה לחגיגית ומהנה ומשביעה.

כל מעון יכול לבחור אוכל לפי מה שמתאים לו. אצלי במעון הבנות מתחברות ל"סעודת אמנים" לכן חילקתי בין הבנות כיבוד לפי הברכות:

מזונות-עוגה, קרקרים, גפן-מיץ ענבים, עץ - פירות: ביקשתי פירות טריים לטו בשבט (פירות יבשים מותר רק כשהפעילות מחוץ למעון), אדמה- ירקות וסלט ושהכול- שתיה קלה.

מהלך המפגש:


התכנסנו מול השולחן הערוך, היתה תחושה חגיגית. פתחנו את הארוחה באכילה ובברכות, וברכנו האחת את השניה בכל הטוב. לדף ברכות לסעודת אמנים - לחצו כאן. תוך כדי שהצלחות מלאות (ככה יש בטוח שקט 😊 ) סיפרתי בכמה מילים לצוות על טו בשבט כחג יהודי והיסטורי והקרנתי סרטון לצוות.

ניתן ללמוד על מקורות החג בסיכום שעשיתי ומצורף כאן.

פתחתי את המפגש בהקדמה:


"כי האדם עץ השדה". ההתפתחות שלנו שהיא כמו העץ, אנו מתחילות כמו התינוקות אצלנו במעון

כאנשים קטנים ושברירים ועם תמיכה שקיבלנו גדלנו להיות כעץ חזק ומתפתח. כאמהות, אנו זוכות גם לראות בפריחה ובלבלוב העץ המשפחתי שלנו.

כעת אנחנו מגדלות שתילים חדשים, במעון ובבית, שבעזרתנו יגדלו, יכו שורשים, יפרחו וילבלבו גם הם.

הסברתי שמטרת המפגש, מלבד הגיבוש החברתי, היא ההזדמנות להכיר כל אחת את סיפור עליית משפחתה ארצה, ולחוש יחד כיצד כולנו חזרנו לכאן, היכינו שורש וצומחים כאן יחד.

במהלך המפגש:


כל אחת סיפרה מהיכן עלו סבא וסבתא, הוריה או היא עצמה מהגולה לארץ.

כל אחת סימנה במפה את מסלול שמשפחתה עשתה בדרך לארץ, וסיפרה את סיפור העלייה (מה הם עזבו בגולה? מי ממשפחתה עלה? לאן הגיעו בארץ?) וגם על ההתיישבות בארץ, על מקום המגורים בו גרה, על משפחתה וילדיה.

[לפי כמות הצוות והזמן שיש יש לנהל את הסיפורים. לי יש צוות גדול לכך הסיפורים היו יותר בקצרה. אם עושים את המפגש בערב, או שיש מעט צוות ניתן להרחיב].

סיימנו את המפגש עם שירי החג ששרנו יחד - שירון החג מצורף כאן.

מפת העולם, עם הסימונים של מסלול העליה לארץ המחישה לנו את "קיבוץ הגלויות" ואת העובדה שזה לא ברור מאליו שאנו חיים כאן יחד בארץ ישראל, שרק לא מכבר זה היה חלום רחוק וגעגוע, ואנשים רבים מסרו את נפשם על מנת לזכות לחוש את הארץ הזאת.

התחברנו לדברי הנביאים שחזו את הדברים שאנו זוכות לראות מול עינינו ולהיות שותפות בהם:

"הנה ימים באים, נאום-ה', וניגש חורש בקוצר, ודורך ענבים במושך הזרע; והטיפו ההרים עסיס, וכל-הגבעות תתמוגגנה. ושבתי, את-שבות עמי ישראל, ובנו ערים נשמות וישבו, ונטעו כרמים ושתו את-יינם; ועשו גנות, ואכלו את-פריהם וונטעתים, על-אדמתם; ולא יינתשו עוד, מעל אדמתם אשר נתתי להם- אמר, ה' אלוקיך" (עמוס, פרק ט, פסוק יג-טו).


לסיכום: בסוף היום תליתי את מפת העולם והפסוקים שהבאתי, כקישוט בלובי, והוספתי מספר מילים שמספרות על האירוע שעברנו יחד.

שלחתי להורים ב"רשימת תפוצה" את תמונות האירוע וכמה מילים שהסבירו על המסיבה.

בסוף היום, ההורים עברו בלובי, ראו את התמונות, התרשמו והחמיאו והתחברו למטפלות ולדברים שכתבנו. היה מרגש, עוצמתי ומחבר.

ורד ונגרובר

יחד, למען הגיל הרך

vered@meonot.org | 052-5666169

#מעון #פעילות #נהלים #ישיבתצוות #הורים #מידע #חוויה #חגים #טובשבט #שורשים

153 צפיות0תגובות
  • mail_box2
  • Facebook Social Icon
  • you_tube_icon
  • Pinterest Social Icon

© כל הזכויות שמורות לבית לגיל הרך

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now