ישיבת צוות חוויתית להורים בנושא "ציפיות" ונהלי המעון

עודכן ב: 15 מאי 2019


כמנהלת, אני מעבירה שוב ושוב מסר להורים שדלתי פתוחה, שאני כאן בשבילם וחשוב שיאמרו את אשר על ליבם, את הטוב ואת הדרוש טיפול. אני מסבירה להורים שכשהם מדברים, הם ממקדים אותי בטיפול בבעיה ובכך אפשר לשנות.

אלא שפעמים רבות ההורים מעדיפים שלא לומר את אשר על ליבם ו"שומרים בבטן" את הדברים עד שהכל "מתפוצץ".

"ורד, כבר חצי שנה אני סוחבת את זה בבטן ולא רציתי לומר: אבל אני ממש לא מרוצה.. מאוד מפריע לי ש... (השלימו את החסר) עד עכשיו שתקתי אבל עכשיו נמאס!"


מכירות את זה? אין דבר יותר מתסכל מזה...

באחת הפעמים בהם הייתי בכיתות, ניגשה אימא למטפלת וכעסה שהיא "גומרת לה את הטיטולים" ומחליפה "על כל פיפי קטן". מיד אחריה נכנסה אימא וכעסה "איך זה יכול להיות שמחליפים רק 3 פעמים, שהיא רוצה שכל שעתיים יחליפו טיטול לילד". עמדתי בחדר וחשבתי מה המטפלת חושבת ומרגישה, רגע אחד היא לא בסדר כי היא מחליפה, ובאותו רגע היא לא בסדר כי היא כן מחליפה. איזה בלבלול ותסכול...

באותו הרגע ידעתי על מה אני מעבירה את מפגש ההורים הראשון שלי השנה, שנכון בכל תקופה. העברתי מפגש על הציפיות (הכמוסות) של ההורים יחד עם ההכרות עם נהלי המעון. חשוב היה לי לעשות את המפגש בצורה חווייתית ומהנה.

תחילה תכננתי את הערב, מה המטרה, מה המיקום, כיצד אני יכולה להגיע מאורגנת לערב ואיך ניתן לעשות אותו מעניין.

דבר נוסף עליו חשבתי היא הבעיה שיש לנו ההורים בכל תחילת שנה. מצד אחד יש הורים וותיקים שכבר מכירים ה-כ-ל על המעון ומצד שני יש הורים חדשים שאינם יודעים כמעט דבר.. לכל אחד מהם צורך שונה, אך בכל זאת חשבתי כיצד לשלב אותם יחד.

החלטתי לעשות ישיבת צוות על ציפיות, דבר שהוא שנכון תמיד, ולכולם. לאחר מכן המשכתי את הערב עם ההורים החדשים שהיו מעוניינים לקבל פרטים על המעון, גם זאת עשיתי בצורה מעניינת (פרטים בהמשך) ניתן לעשות זאת גם בשיבות צוות נפרדות.

הגדרתי את מטרת הערב: שההורים ידעו שאנו לא קוראים את המחשבות שלהם, או שומעים את התלונות בגן שעשועים... שאם יש להם משהו "על הלב" שיבואו ויפנו. כמו כן שהם יבינו שגם אם יש דברים ברורים מאליהם מבחינתם, הורים אחרים יכולים לדרוש הפוך לגמרי. ולכן חשוב שנדע מה כל הורה מצפה וכך נוכל לתת לו את השירות הטוב ביותר.

הזמנתי את ההורים למעון בשעות הערב, והבאתי שתיה חמה וכיבוד. על מנת לא להיות בלחץ קניתי את הכיבוד יום למחרת ובהפסקת הצהרים הכנו את הדברים עם הצוות, כך גם הן היו שותפות.

הערב הלך כך:

הכנתי סיטואציות חיי המעון, עובדתיות, ללא החלטה אם זה טוב או לא. שמתי בתוך ציפית של כרית. נתתי לכל הורה בתורו להוציא כרטיס, לקרוא את הסיטואציה ושאלתי אותה על דעתו.

לדוגמא:

"המטפלת מביאה בסוף ארוחת הבוקר בקבוק מטרנה" (ילד בן 8 חודשים)

האמא הראשונה כעסה מאוד על התנהגות המטפלת "אני לא מבינה מה זה, למה לדחוף לילד מטרנה?? אם הוא רעב שיאכל טוב אוכל, מטרנה סתם מנפחת את הבטן. למה המעון לא מביא מספיק אוכל?" אמא אחרת מיד ענתה לה, מה? זה מעולה! דווקא אני שמחה שלא מתקמצנים ומביאים מטרנה, מקסימום הילד לא רעב אז הוא לא אוכל את הבקבוק..."

"המטפלת מבקשת מההורים להביא כל שבועיים וחצי חבילת טיטולים (5 טיטולים ליום)"

האם הבאה בתור הוציאה מהציפית את המקרה והקריאה אותו, שאלתי אותה את דעתה, היא ענתה "אני ממש אשמח, זה אומר שהמטפלת מחליפה בכל עת שצריך. זה מרגיע אותי שהילד בידיים טובות ומסורות". חלקם אמרו "דווקא ההפך, זה היה מאוד מכעיס אותי שמבקשים בתדירות גבוהה... אפשר להפעיל שיקול דעת ולא כל שעתיים סתם להחליף טיטול"

"האם באה בבוקר עם ילדה בוכה עם הידיים (שלא רוצה להיפרד מהאמא) המטפלת מקבלת את פניה בחיוך, לוקחת את הילדה באסרטיביות נעימה מידיה של האם אומרת "יום טוב אמא" ונכנסת לכיתה".

המשכתי עם הסיטואציה השלישית, כאן הדעות היו לגמרי חלוקות. חלק שתמכו ואמרו שכך מטפלת צריכה לנהוג, זה עוזר להורים ומוציא אותם החוסר אונים שהם נמצאים בו וגם לילד זה מעבר ברור וטוב יותר.

חלקם התנגדו מאוד "למה המטפלת קורעת לי את הילד מהידיים? מה זה? שתיתן את הזמן לשנינו להיפרד בנחת. פרידה זה רגע של ההורים והילדים בשקט וההתערבות שלה רק מזיקה ומלחיצה את הילד."

כאן כבר ההורים החלו להבין עם איזה מורכבות אנחנו מתמודדות. שכל פעולה יכולה להתפרש אצל הורה אחד כמסירות ועבודה נאמנה, ואצל הורה אחר ההפך הגמור!

"הילדה חוזרת עם ריח של קרם פנים לתינוק"

כשהאמא הרביעית הרימה את הפתק היא אמרה, עכשיו אין מתנגדים! הילדה חוזרת נקיה ועם ריח קרם, לזה אף אחד לא יתנגד. כאן אני השבתי: "אני כאמא לא אוהבת את זה, קרם הוא דבר לא טבעי, האיזון הטבעי של הגוף הוא הטוב ביותר.. ".

"הילד/ה חוזרת מהמעון עם בגד נקי ועם שקית ובה הבגדים איתם הגיעה הילדה בבוקר"

בסיטואציה הזו, רב ההורים החמיאו למעון ואמרו שזה נהדר, ככה הילדים נקיים בצאתם מהמעון. אמא אחת הרמה אבצע וביקשה להעיר "אני יודעת שדעתי לא פופולרית, אבל דווקא אותי זה מעצבן. שחבל שכל יום מחליפים בגדים ואני צריכה להתעסק כל הזמן עם להחזיר בגדי החלפה, אשמח שיקפידו על סינר, ועם מעט מתלכלך לא נורא. גם ככה ב4 אני מקלחת אותה ..."

שקט השתרר בקהל ההורים. הנבתי שהמסר הובן. ואמרתי "אנחנו מתמודדים בכל עת עם המקרים הללו, כמו שראיתם לכל אחד טוב דבר אחר. אז הורים- דברו. כשאתן מדברות בגינה על המטפלת "הבזבזנית", פורקים עם בן/בת הזוג את הכעס על "שהמטפלת לא עוזרת לי בפרידה", או כשאת נאנחת שוב כשאת מתעסקת בלי סוף עם שקיות בגדים מהמעון. אנחנו לא שם כדי לשמוע את זה. צוות המעון ישמח מאוד לתת לכם שרות שתהיו מרוצים עד הגג, אז רק אמרו לנו מה בצפיות שלכם" הנהונים של הבנה נשמעו בקהל. ואמירות כמו "לא האמתי שאמא יכולה לחשוב ההפך ממני" ו"וואו איזה עבודה מורכבת, ממש כל הכבוד"... שמחתי. החלק הראשון עבר בהצלחה 😊

[הערה:]

כשאין הורה שמתנדב לומר את הנגטיב, או שכולם בחדר מסכימים עם הסיטואציה אני הצגתי את הדעה השונה. הצגתי זאת כמו הצגה: שאני מדברת בטלפון עם בעלי ומתלוננת אליו, שאני יושבת בבית קפה ומתלוננת לחברה ועוד. זה הוסיף גם אלמנט של עניין וצחוק והקליל את האווירה.

החלק השני של הערב עסק בהנחיות של המעון

גם כאן עשיתי זאת בדרך מעניינת:

לקחתי בריסטולים ורשמתי על צידם האחד מספרים שונים. כל מספר סימן נושא מסוים במעון שרציתי להדריך עליו את ההורים. בצד השני של הבריסטול רשמתי את הפרטים על אותו הנושא. פיזרתי את הבריסטולים על הרצפה וכל הורה בתורו בחר מספר ואני הסברתי אודותיו.

לדוגמא:

3.45 [הסברתי להורים להגיע בשעה זו, לאחר מכן הצוות מארגן את הכיתה ויוצא להסעה, ואת נוהל האיחורים]

3 [הסברתי על כך שיש 3 ארוחות במעון, הם מוגשות בשעות ... וכוללות ... ]

1997 [שכר הלימוד לפעוט, שכר הלימוד נגבה ב....]

37.8 [מידת החום ממנו אנו מתקשרים להורים לעדכן על הילד]

9 [מספר השעות שיש במעון... המעון בנוי לפי סדר יום בו פועלים ב...]

6.9.11 [מספר הילדים בכל קבוצה לפי התקן.. הילדים מחולקים לפי רמת גילאים ורמות המשחק והפעילויות בהתאם...]

כמובן שאתן יכולות להוסיף מספרים לפי התחומים עליהם אתם רוצים לשוחח עם ההורים.

ההגשה בצורה הזו הוסיפה עניין והנאה להורים וגם לי.

בסיום הערב, ביקשתי ממה אימהות לרשום ברכה לצוות, היה לי חשוב לתעל את ההבנה שלהן על מה שהצוות מתמודד איתו לפרגון לצוות. קניתי מראש ממתקים עם כיתובים שונים, וביקשתי מהן להכין מהם ברכה למטפלות כשהממתקים משולבים בה. מצורפת התמונה.

זה היה סיום מתוק לערב משמעותי, מוצלח ומעניין.

בניוזלטר הבא, ישיבת צוות על כללי המעון בצורה חווייתית ומגבשת.

עדכנו איך היה וכמובן אשמח לשמוע מכן רעיונות שלכן. כולנו מנהלות עסוקות אז אפילו הקלטה בוואצאפ זה מצוין 😊

ורד ונגרובר

יחד למען הגיל הרך

vered@meonot.org | 052-5666169

להורדה כקובץ ולהדפסה - לחצו כאן

#מעון #פעילות #שנהחדשה #נהלים #ציפיות #ישיבתצוות #הורים #מידע #חוויה #אסיפתהורים

353 צפיות0 תגובות
  • mail_box2
  • Facebook Social Icon
  • you_tube_icon
  • Pinterest Social Icon

© כל הזכויות שמורות לבית לגיל הרך

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now