מִטְפָחוֹת מֵטַפְחוֹת! רעיונות לפעילות עם מטפחות-מותאם לכל גיל


לכבוד החורף, הכנו לכם מספר רעיונות לפעילות עם הקטנטנים בכיתה. תהנו


מִטְפָחוֹת מֵטַפְחוֹת!

רעיונות לפעילות עם מטפחות

מותאם לכל גיל

מצויין לחורף ולכל השנה!

פעילות מקדימה:

לוקחים את המטפחות ושמים אותן בקופסא סגורה, מרכזים את הילדים ושואלים אותם: "מי יודע מה יש בסלסלה"? אולי אריה? לא... אולי בית? לא.... אולי קוביות? לא.... (משתפים את הילדים שיעלו השערות) לאחר 3 אפשריות המטפלת אומרת "הבאתי מטפחות!!" איזה יופי! עכשיו אני יחלק לכל ילד מטפחת ונשחק יחד.

המטפלת מחלקת את המטפחות ילד ילד וקוראת לכל ילד בשמו (מחזק את נוכחות הילד) ומציינת את צבע המטפחת (לימוד תוך כדי משחק). כדאי להושיב את הילדים במעגל כשהמטפלת בגובה הילדים.

מגוון פעילויות עם המטפחת:

אפשר לעשות חלק מהפעילויות לפי רמת הילדים, בכל פעילויות חשוב שהמטפלת תבצע גם את ההנחיות, הילדים לומדים ממנה דוגמא אישית יותר מכל דבר אחר 😊

 • תנועה עדינה עם מטפחת לעידוד תנועות עדינות ומרגיעות

המטפלת מנחה את הילדים :"עכשיו נשים את המטפחת על רגל ימין, עכשיו על הרגל שמאל, עכשיו על הכתף [ניתן לגוון את אברי גוף לפי רמת הילדים, חשוב בכל פעם להזכיר חלק מהאברים שהילדים יודעים ולקדם אותם עם הכרות של איבר גוף חדש]". ניתן לגוון עם עוצמת התחושה [נשפשף את המטפחת חלש חלש על הפנים, או נשפשף חזק על הבטן].

 • מעיכה של המטפחת כמו כדור, זריקה ותפיסה של המטפחת

המטפלת מנחה: "עכשיו נעמוד כולנו, נסתיר את המטפחת בתוך הידיים וניצור כדור [המטפלת מדגימה ורואה שהילדים מצליחים] ועכשיו נספור עד שלוש ונזרוק את המטפחות יחד למעלה! אחת שתיים ושלוש...! "

 • עידוד תנועות קטנות וגדולות: סיבוב המטפחת בעיגולים, זריקה של כמה מטפחות למעלה ותנועת מעוף של ציפור

המטפלת ממשיכה: "ועכשיו כל ילד לוקח את המטפחת ביד ומסובב אותה סיבובים קטנים וחלשים, וסיבובים גדולים ומהירים, ושוב, חלשים וחזקים... נעביר את המטפחת ביד השנייה ושוב נסובב יחד סיבובים גדולים וסיבובים קטנים. ועכשיו נחזיק במטפחת ונעוף כמו ציפורים...[המטפלת והילדים רצים המרחב החדר, גם כאן ניתן להנחות, לרוץ לאט... או מהר.. לדלג, ועוד...] ובסוף כולנו נספור עד שלוש ונזרוק יחד את המטפחות!"

 • משחקי קוקו (אני מתחבא ובהמשך אני מחביא את המטפחת)

הילדים יושבים המטפלת מחביאה עצמה מתחת למטפחת, שואלת [בניגון] "איפה אני? איפה אני? מתחת למטפחת תמצאו אותי! קוקו!" כל ילד מחביא את עצמו מתחת למטפחת ועושים יחד "קוקו". אפשר גם שהמטפלת מחביאה כל ילד בתורו ושואלת "מי זה"? וכול הילדים עונים יחד את שמו של הילד. רעיון נוסף הוא שהמטפלת מחביאה את המטפחת מאחורי הגב שלה או של אחד הילדים ושואלת את הילדים "איפה המטפחת?" וכולם שמחים לחפש ולמצוא יחד.

 • תופסת זנב

מחברים לילדים מטפחת בקצה מכנסיים וכשהם רצים המטפחת מתנפנפת והילדים/המטפלת מנסים לתפוס את "הזנב".

 • תנועה עם המטפחות על בד ענק

שמים את המטפחות על מצנח ומקפיצים יחד, ניתן להקפיץ מטפחת מטפחת ולקרוא בשם הצבע, ובסוף לשים את כל המטפחות יחד ולהקפיץ.

 • משחקי דמיון

מצעים לילדים לקשור את המטפחת על הגוף באופנים שונים: כמו מטפחת, כמו חצאית, כמו גלימה, כמו כובע וכו'. ניתן להציע להם לאחר מכן אביזרים להמשך המשחק הדמיוני.

מטרות שהרווחנו דרך פעילויות אלו:

הילד מקבל חוויה של הנאה, שמחה ותחושת מסוגלות, נהנה במשחק עם עצמו ועם החברים.

הילד לומד על תחושות שונות ומגעים בעוצמות שונות, לומד על אברי הגוף והצבעים.

הפעילות משפרת המוטוריקה הגסה, הכושר הגופני ע"י קפיצות, ריקוד, זריקות והשתוללות חופשית עם המטפחת, ומעודדת מוטוריקה עדינה על ידי האחיזות השונות, מעיכת המטפחת ובעידוד שחרור חפץ מהיד. במשחקי "קוקו" הילד לומד על קביעות האובייקט (גם כשהמטפחת נסתרת היא לא נעלמת) ובמשחק הדמיוני הילד מביא את עולמו הפנימי באמצעות המטפחת.

פעילויות עם מטפחות לתינוקות קטנטנים:

משכיבים את התינוק על השטיח כשהוא מרגיש טוב (לא עייף או רעב) לוקחים את המטפחת ומעבירים על הגוף, תוך כדי שיר :"הנה המטפחת על היד, הנה המטפחת על הרגל..". תחילה בעדינות ולאחר מכן בתנועות קצת יותר מודגשות, בעדינות מעבירים את המטפחת על פני התינוק, ומשחקים איתו משחק קוקו "איפה יוחאי [שם התינוק]" מכסים את פניו, הנה!" ואיפה [שם המטפלת]" המטפלת מכסה את פניה במטפחת "קוקו" הנה [שם המטפלת]. ניתן להעביר את המטפחת באופן איטי שהפנים יתגלו בהדרגה.

הפעילות עם התינוקות היא מספר דקות שניתן לעשות אותה כמה פעמים ביום. התינוקות נהנים מהיחס האישי, מהתבוננות בפני המטפלת וקולה. דרך המגע עם המטפחת ומהמשחק הילדים לומדים גם על גבולות הגוף וקביעות האובייקט.

*מבוסס על רעיונותיה של גב' מרים כהן, מדריכת מעונות, מ.א מטה בנימין

להדפסה - לחצו כאן

#תוכניתלימודים #פעילותבתנועה #חוויה #פעילות #חורף

2741 צפיות0 תגובות
 • mail_box2
 • Facebook Social Icon
 • you_tube_icon
 • Pinterest Social Icon

© כל הזכויות שמורות לבית לגיל הרך

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now