ישיבת צוות מגבשת ומעצימה - בהשראת חנוכה


כנראה לא סתם חנוכה מגיע בעונה הזאת... אפרורי... מחשיך מוקדם... לפעמים אפרורי גם בלב ובמעון. הסתיימו החגים ומתחילה השגרה, עוד תחילת שנה ויש המון במה לטפל. הורים לא מרוצים מטפלות שלא מספיק "מתניעות" ואפילו אצלך יש קצת עייפות, אין לך הרבה מוטיבציה להרים אותן.


וגם איך? כל המצב מסביב, כמעט בכל תחום דורש טיפול, הדרכה ופיקוח. הכול עליך ואת צריכה להיות עם כל האנרגיה... אבל... את לא מוצאת אותה. ההפך, מה שבא לך זה פשוט לתת ביקורת כל היום על כולם, למטפלות שירימו את עצמן וישקיעו, להורים שיגלו הבנה ולא כל הזמן יעירו וגם ביקורת לעצמך את לא חוסכת, למה את כל כך עייפה רק בתחילת שנה??

במצבים כאלה אני יושבת בחדר ותופסת את הראש מה לעשות. הרי ביקורת אין סופית רק תוריד עוד יותר את המצב רוח של כולם, אבל מצד שני אני עוד לא מרוצה משום דבר... אני יודעת שאני מקור הכוח, השמחה והחיוניות במעון. ומהדהד לי משפט שהמחנך דרייקרוס לימד פעם: "דבר נבנה על ידי חוזק, לא על ידי ליקויים". אני רוצה לחזק את הבית, את המעון, אז עלי להוסיף חוזק, לכולם.

אני משנה את כיוון השפתיים. מקפוצות של ביקורת - לחיוך. הולכת כיתה כיתה, ואומרת לכל מטפלת מילה טובה, אמיתית. "איך הילדים מחייכים איתך פשוט כיף לראות", "איזה סבלנות יש לך, כל הכבוד", "איך את עובדת במסירות ולא מאחרת, את מהווה דוגמא". כשזה מתאים, אני גם אומרת לילדים: "אתם יודעים כמה מירי נהדרת, תראו איך היא משקיעה בכם, קמה מוקדם, נותנת לכם לאכול, שרה אתכם, מחבקת אתכם, תגידו, יצא לכם לומר לה תודה רבה?" בואו נמחא למירי כפיים! (כולם שמחים לשתף פעולה). עם הקטנטנים אני נכנסת לכיתה, מרימה תינוק אחד ואומרת למטפלת בשם התינוק: "אני רוצה לומר לך משהו, תודה שאת מאכילה אותי, ומחליפה לי, ועושה לי שמח. חבל שאני עוד קטן ולא יכול לומר לבד, מזל שהמנהלת באה והוציאה לי את המילים מהפה" 😊

האור שיש למטפלת וכול המעון באותו היום הוא כמו פרוג'קטור, תאמינו לי אם יש הפסקת חשמל במעון, בכלל לא מרגישים 😊 "מילה טובה היא כמו כדור שלג" ומילה של מנהל היא כמו זכיה במרתון במקום הראשון. ממקום כזה קל לי יותר להתמלא באנרגיה חיובית לעשיה במעון ולרתום את הצוות לעבודה חינוכית משמעותית.

חנוכה, הוא חג האור העולמי, ולכבודו אני מכינה ישיבת צוות חגיגית. נכון, אולי לא הכי מקורי, אבל תמיד מחזק ומהנה. אני מזמינה את הצוות להכין מאכלים לישיבת הצוות, כך הן גם מרגישות שותפות בהכנה.

הישיבה בנויה משני חלקים: חלק ראשון לימוד על החג, תאמינו לי, לפעמים אני מרגישה שילד ביסודי יודע יותר ממני... לכן, הבאתי סרטון מקסים של שאלות ותשובות על החג שאת יכולה להקרין למטפלות וללמוד יחד (וגם להשתמש בבית).

החלק השני הוא "לראות את האור" אני מראה למטפלות חנוכייה ואומרת, יש כאן 9 קנים, בעצם, יכולנו להשתמש באבוקה אחת גדולה, אז למה החנוכייה היא זו שמאירה? הרי אבוקה הרבה יותר עוצמתית! יש כאן, לדעתי, מסר סמוי עבורנו. אנו רוצים את האור של כל אחד ואחד. כל נר יש לו את האור משלו ומאור זה הוא תורם לכלל. גם כאן אנחנו במעון, כל אחת נותנת לנו את האור שלה, המיוחד שלה. ובכך אנו בונים יחד את האור של הקבוצה שלנו.

אני מכינה בריסטול של נר ושלהבת עם שם של כל בת מהצוות ושמה בקופסה יפה. כל בת מוציאה נר ורושמת לפי המטפלת שיצא לה במה לדעתה המטפלת הזו מאירה לכולם, מה מיוחד בה, מה התכונה הטובה הבולטת שלה.

בסיום, כולן מקריאות וכל בת מעניקה את הנר למי שהיא רשמה לה. אם הצוות קטן ויש זמן אפשר שכל בת גם תרשום ותאמר גם על עצמה במה היא מרגישה שהיא מאירה, או שהיא עוד לא האירה ונתנה ויכולה עוד להאיר לכולן.

אני מעודדת את כולן לשתף בכישרונות, לתת, בלי לחשוש, כי כשכול אחת מאירה את עצמה, היא בעצם מוסיפה אור בעולם כולו. אני מקריאה בסוף את מילותיו של הרב קוק וכולנו נהנות יחד מסופגניות (האמת שאצלי זה ספינג'):

צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו.

את הנרות ואת אמרת הרב אני תולה בלוח ההורים. הורים שרואים צוות שמפרגן האחת לשנייה, מתרשם מאוד גם מהעבודה שלך כמנהלת וגם מהצוות עצמו. בכל מקרה כדאי לצלם את הישיבה ולשלוח להורים. גם כאן חשוב שתאירי להורים את עבודתך המקצועית-חינוכית.

שיהיה לכולנו חנוכה שמח ומאיר,

ורד

לקובץ להדפסה לחץ כאן

#מעון #ישיבתצוות #פעילות #הדרכה #חגים #חנוכה

194 צפיות0 תגובות
  • mail_box2
  • Facebook Social Icon
  • you_tube_icon
  • Pinterest Social Icon

© כל הזכויות שמורות לבית לגיל הרך

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now