דרכים לקליטה נכונה של הילד במעון


אתם ההורים מהווים גורם חשוב ביותר בחייו של ילדכם, ולכן מעורבותכם בתהליך הפרידה וההסתגלות חשובה מאד. תהליך ההסתגלות יהיה הרבה יותר קל לילדכם אם תהיו רגועים ושלמים עם החלטתכם לגבי בחירת המעון. חשוב שתתנו אמון בצוות החינוכי במעון וביכולת הילד להתמודד ולהסתדר במעון


זמן ההסתגלות שונה בין ילד לילד, ולכן תנו לילדכם את הזמן הרצוי לו. ככל שהסביבה תהיה מוכרת יותר, החששות מהבלתי ידוע יפחתו, וילדכם ישמח בבוקר לפגוש את המחנכת שלו ואת עמיתיו החדשים. עם הזמן וככל שילדכם ימצא את מקומו ויעצב את מעמדו בסביבה החדשה, כך גם הפרידות מכם ההורים תהיינה יותר קלות.

* הכנה מוקדמת להורים ולילד - הורים צריכים לדעת שהתקופה הראשונה בגן תדרוש מהם זמן נוסף וגמישות מבחינת העבודה, ועליהם להיות פנויים רגשית ופיזית. ההורה צריך להיות מוכן לתהליך הדרגתי שאין טעם להאיץ אותו, על כן חשוב לנצל את הזמן שההורה שוהה במעון כדי להתמקד בילד ולהכיר את המעון.

* טקס פרידה - פעילות מוכרת החוזרת על עצמה, משדרת לילד תחושת יציבות וביטחון. הטקס צריך להיות קצר: לבוא, להיכנס, לתת נשיקה, להגיד שלום ולצאת. אל תאריכו את הפרידה בכך שתלכו ותשובו מספר פעמים, הילד יחוש בחוסר הביטחון שלכם ויגיב בהתאם. יש להיות עקביים וברורים, להסביר לילד שאת

ם צריכים ללכת לעבודה ולכשתסיימו, תבואו לקחתו. אל "תברחו" גם אם הילד עסוק לרגע, הקפידו על אמירת שלום ולהתראות.

בימים הראשונים, וכשצריך, ניתן להישאר מעט יותר, אך חשוב להיפרד בצורה ברורה ולשדר ביטחון (גם עם החשש והפרפרים בבטן...)

* ביטחון ביכולת של הילד להסתדר - חשוב שההורה יאמר לעצמו ''זה קשה, אבל אני בטוח שהילד יתרגל, ויהיה לו טוב!''. ילדים משקפים את רגשות החרדה של הוריהם, לכן ברגע שאנחנו נרגע - גם הילד יהיה רגוע. זכרו, "חשיבה יוצרת מציאות" - חשיבת חיובית מגבירה מאוד את הסיכוי למציאות חיובית. גם כלפי עצמנו, כהורים, כדאי לתת לגיטימיות לרגשות של החשש, אך להאמין, לבטוח ולשדר את הביטחון המקסימאלי לילד. גם לעצמנו יש לומר שהכול יהיה בסדר, שתהיה שנה מצויינת! (כמובן זה לא סותר שאם עולים קשיים או חשש כלשהו שממשיך לכונן, לפנות ולהעלות אותו מול הגורמים המתאימים).

* חיזוק הילד על ההתמודדות - אפילו אם הילד מקבל את ההורה בסוף היום בבכי, חשוב להחמיא לו על כך שהצליח להישאר לבד כל היום. לפעמים, בכי כזה בפגישה המחודשת עם ההורה משמעותו: 'תדעו לכם שהיה לי קשה אבל התמודדתי, ועכשיו אני יכול לחזור להיות קצת תינוק''. זכרו, בכי הוא אמצעי תקשורת של הילדים.

* התעניינו באספקטים החיוביים שיש במעון - שאלו את הילד במה הוא שיחק, עם מי, ומה עשה ולא שאלות שליליות כמו: האם הרביצו לך היום?

* אל תכעסו על הילד בשל הצורך שלו בקרבה אליכם - יש ילדים שנדבקים פיזית להורה אחרי הגן והדבר מעורר קושי. חשוב שתבינו שזו הדרך של הילד למלא את המצברים הרגשיים שהתרוקנו במשך היום.

* אל תערכו שינויים נוספים בחיי הילד בתקופת ההסתגלות לגן (עד כמה שניתן) כמו גמילה מחיתולים ומעבר דירה, עד כמה שניתן..

* בפגישה המחודשת בסוף היום - אל תבטיחו לילד ממתקים, צעצועים או כל שוחד חומרי. לבנייה הטובה של מערכת היחסים ביניכם הפרס הגדול ביותר הוא שחזרתם לקחת אותו.

* כדאי שאותו אדם או מספר מצומצם של אנשים יביאו ויחזירו את הילד. ילדים עלולים להיכנס לחרדה כשהם לא יודעים מי יבוא לקחת אותם.

* בכל קושי שעולה, לאורך כל השנה, אל תשמרו בבטן! גשו לצוות החינוכי או למנהלת והעלו את הקשיים. זה עוזר מאוד לתחושה טובה לכולם, לשיפור וחיזוק היכן שצריך.

* בואו לקחת את הילד בזמן, בימים הראשונים, ובכל יום :)

זכרו, קשיים שעולים בימים הראשונים חולפים במהרה!

*מבוסס על דבריה של ד"ר עדה בקר

#הסתגלות #פרידה #קשיים #פחד #חרדה #נטישה #מעון #היוםהראשוןבמעון #היוםהראשון #עזיבה

310 צפיות0 תגובות
  • mail_box2
  • Facebook Social Icon
  • you_tube_icon
  • Pinterest Social Icon

© כל הזכויות שמורות לבית לגיל הרך

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now